iyi kader, şans ve tarot

Güneş ve pek çok gezegen Yay burcunda. Tarot’ un Ölçülülük/DENGE kartı Yay burcuyla ilişkilidir. Yay’ ın yönetici gezegeni Jüpiter Tarot’ un Kader Çarkı kartıyla bağlantılıdır. Yay burcu, Yunan felsefesinin dört temel elementinden biri olan ateş elementine aittir.

Tarotun ateşli değnek kartları, ilham, girişim, aksiyon, enerji, coşku, rekabet ve başarı gibi insan yaşamında kariyerle ve hedeflerle ilişkili tipik sahneleri ifade eder.

 

Denge’ nin Ana Erdemi

Yunan filozofları, Sokrates’ten itibaren dört doğal erdemden bahseder:

-sağgörü (ör: bilgelik, aklın erdemli kullanımı),

-ölçülülük (ör; ılımlılık, otokontrol yada duyguların erdemli kontrolü),

-cesaret (ör. İnsan azminin erdemli çabası) ve

-adalet (akıl, duygu ve isteğin erdemli birleşiminin sonucu).

Bu dört erdem aynı zamanda Ana Erdemler olarak da adlandırılırdı çünkü diğer bütün erdemler bunlara dayanır.

Tarotun kökenini anlatan teorilerden birine göre tarot kartları ahlak ve uhrevi dersler vermek üzere dizayn edilmiş resimli bir kitaptır. Bu teoriye destek olarak tarotta dört ana erdemin üçü için arcana (arkana) kartları vardır: Ölçülülük(denge), cesaret (kuvvet) ve adalet. Eksik olan sağgörü (bilgelik) kartıdır ama tarotun yaratıcıları tarotun düzgün kullanımının bilgelikle yani aklın erdemli kullanımı ile sonuçlanacağını hissetmişlerdir.

 

Denge (Ölçülülük) ve Tarot

Tarotta Denge (Ölçülülük) harmanlama, ılımlılık ve parçaların toplamından daha büyük ve daha uyumlu olan dengeli bir bütüne varmak için farklı elementleri ölçülemek anlamına gelir.

Rider-Waite-Smith Denge (Ölçülülük) kartında, bir ayağı suda, diğeri Dünya da olan kanatlı bir melek vardır. Arkada Güneş yükselmekte ve melek bir kovadan diğerine bir sıvı dökmektedir. Kartın üzerinde tüm dört element (ateş, toprak, hava ve su) uyumlu bir şekilde harmanlanmıştır ve melek iki kovasının içeriğini dengeli bir şekilde karıştırmaktadır.

Denge/“Ölçülülük” kelimesi Latince temperantia (ılımlılık ve otokontrol) kelimesinden gelmektedir. Ölçülülük kelimesi için Yunanca kelime ise sophrosune, aynı zamanda ılımlılık ve oto kontrol anlamındadır. Ölçülülüğün erdemi, Delfi’deki Apollo’nun tapınağındaki yazıtlarda bulunur ve “aşırı olan hiçbirşey” ya da “herşey kararında” şeklinde tercüme edilebilir.  

Bazen Roma Tanrıçası Temperantia, elementlerin uyumlu karışımının eski bir sembolü olarak gökkuşağının altında resmedilir. Gökkuşağında yedi renk vardır ve her biri güneş sistemimizin görülebilir yedi gezegenine karşılık gelir. Yağmurdan sonra görülen devasa çok renkli kemer, gökyüzünün okçusu Yay’ ın kullandığına benzer ilahi bir kemer gibi görünür. Gökkuşağının önerdiği hoşgörü, tolerans ve geniş fikirlilik prensipleri Güneş burcu Yay’ da doğanların pozitif özellikleridir.   

 

 Jüpiter ve Kader Çarkı

Yay’ın yöneticisi Jüpiter, geleneksel olarak iyi kader ve şans tanrısı olan benefic olarak da adlandırılır. Tarotun Kader Çarkı kartı bize şansın değişebileceği ve kaderin evrensel iniş ve çıkışların bir parçası olduğunu öğretir. Denge’ yi (Yay) kader çarkına (Jüpiter) bağlayarak, tarot bize ölçülülük erdemini geliştirerek kendimizi “ölçülemeyi” öneriyor olabilir böylece kaderimizdeki önüne geçilemez aşağı inişlerle başa çıkmak için daha muktedir oluruz.  

 

Denge ve Kader Çarkı Kartlarının Sorduğu Sorular

Tarot okumasında Denge ya da Kader Çarkı kartı çıktığında, kendimize bir dizi soru sormalıyız. Akıl, istek ve duygu dengesiyle mi hareket ediyoruz? İnsanlara karşı adil miyiz? Hayatımızın hangi noktasında uçlara gidiyoruz ya da aşırı davranışlarda bulunuyoruz? Fırsatları değerlendiriyor muyuz? Kötü zamanlar kadar iyi zamanlara da hazırlıklımıyız ? Kendimizi daha güçlü ve dayanıklı kılmak için karakterimizi çelik gibi kuvvetlendirecek durumlarla yüzleşiyormuyuz ? Hayatımızın farklı öğelerini daha güzel ve uyumlu bir bütünde toparlayabiliyor muyuz? 

 

Güneş Yay’da iken Tarot Meditasyonları

Güneşin Yaydan transit yaptığı ve Kış Gündönümünde yeraltına girmeye hazırlandığı dönem Tarotun Denge ve Kader Çarkı kartlarının yanı sıra Minör Arkana’ nın ateşli Değnek kartlarını düşünmek için harika bir zamandır.  

Meditasyona hazırlanmak için baskı ve bölünmelerden uzak olacağınız konforlu bir yere oturun ya da uzanın. Nefes alıp vermenize dikkat edin. Nefes alıp verirken nefesinizin içeri girip çıktığını hissedin. Eğer bölücü düşünceler aklınıza gelirse onları gözlemleyin ve dikkatinizi nefes alıp vermenize döndürerek bu düşüncelerin kayıp gitmesine izin verin. Rahat ve düzenli bir solunum ritmi oluşturduktan sonra seans için seçtiğiniz tarot kartına odaklanın.   

Kartı gözlemleyin ve resimlerini inceleyin. Kendinizi kartın içinde bir karakter ya da öğe olarak düşünün. Aklınızın gözünde karta girin ve sahnenin bir parçası olun. Ne düşünüyorsunuz ve ne hissediyorsunuz? Karttaki diğer karakterler hakkında ne düşünüyorsunuz?  Onlar sizden ne bekliyorlar? Karttaki sahneyi belirten hikaye nedir? Bu hikaye sizin hayatınıza nasıl bağlanıyor?  Bir hayaldeymiş gibi hikaye üzerinde düşünmek için zaman ayırın. Meditasyonu tamamladığınızda daha sonra gözden geçirmek üzere gözlemlerinizi tarot defterinize yazın. Ay sonuna dek bütün sorularınıza cevap almış olacaksınız.

http://www.stariq.com

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !